MVDr. Alexandr Skácel - veterinář a zvířecí psycholog
Internetová poradna
Vážení návštěvníci, on-line poradna je dočasně uzavřena. Pokud máte problém, se kterým chcete poradit, prosím, zavolejte na:
603 140 928
Děkuji. MVDr. Alexandr Skácel
Zodpovězené dotazy
Vyhledávání v poradně:
Lucie Horáková
- Dobrý den pane doktore,
prosím o radu ohledně mé kočky. Jsem v 9. měsíci těhotenství a zhruba od 5. měsíce mi má kočka začala čůrat do postele. Dělá to nahodile - někdy ob den, někdy ob týden, většinou když nejsem doma, někdy i když doma jsem, ale nevidím ji. Je mi jasné, že žárlí, ale nevím, co s tím mám dělat. Připadá mi, že čím více se jí věnuji, tím častěji to dělá.
Je to velmi komunikativní a mazlivá slečna, jsou jí 4 roky, kastrovaná byla zhruba v roce a půl. Mám ji od jejích cca 3 měsíců a jedná se o kříženku siamské kočky a nějakého mourka. Když jí byl zhruba rok, byla hospitalizována na klinice - něco spolkla, ucpala si tím střeva, přestala jíst, pít, vylučovat a následkem toho jí začaly selhávat ledviny. Měla jít na operaci, ale nějakým zázrakem po pár dnech ten předmět vyšel ven, kočka se uzdravila a nyní je zcela zdravá a bez následků - čemuž nevěřili ani sami lékaři. U veterináře jsme byli i teď a je v pořádku. Normálně baští, pije, hraje si, mazlí se, močí a kadí na svůj záchod. Jen prostě někdy se vyčůrá do mé postele a když se jí nelíbí stav její toalety, vykadí se vedle, ale to mi až tak nevadí - mám lino. Věnuju se jí, jak můžu - hraju si s ní, češu jí, mazlím se s ní, dokonce si s ní i povídám. Dostává vitamíny, pastu Malt soft, kvalitní krmivo od Puriny. Lidské jídlo nedostává - jen občas pacholíka nebo tvaroh (cca 2x za měsíc). Má své škrábadlo, domeček, pelíšek, hračky.
Žijeme spolu jen my dvě v bytě 1+1 (bez balkónu a kočka je jen doma a nestýká se s jinými zvířaty), takže bohužel odpadá varianta, že bych ji prostě do postele nepustila. Bojím se, že až se mi narodí syn, tak to bude ještě horší a že by mu mohla třeba i nějak ublížit, pokud tak žárlí. Moje rodina se nabídla, že si ji na čas vezme a že si ji pak vezmu zpět, že se třeba uklidní. Ale bojíme se, že to bude ještě horší, že bude naštvaná. Pokud bychom to udělali, tak zase nevíme, kdy ji vzít zpět ke mně - před návratem z porodnice, pár dní po návratu, týden, měsíc?
Vůči osvědčeným radám a tipům je imunní - nereaguje na odpuzující sprej pro kočky, na šantu kočičí, na antistresové oleje, na levanduli..
Prosím o radu, jsem zoufalá, ale pryč ji dát nechci, mám ji moc ráda.
Předem děkuji a přeji pěkný den
Lucie Horáková
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý den madam,nejideální je zjistit,proč to dělá. Může mít infekci močových cest nebo struvitový písek,či obojí současně a to se dá elegantně zjistit rozborem moče přes veterináře a nebo přímo ve veterinární laboratoři. Pokud bude moč negativní,opravdu může žárlit ne nenarozeného syna a pak je ideální homeopatie,kterou povede veterinář-homeopat na základě modalit. Homeopatický odběr anamnézy,vč.rozboru moči mohu udělat i já v Praze. Pokud se rozhodnete,můžete zavolat 603140928.
Jana Hartmanová
- Vážený pane doktore, obracím se na Vás s prosbou, jak mohu odnaučit svého kocoura chodit k sousedce na žrádlo. Včera mne napadla s tím, že to mám nějak řešit. Přitom sama zapomněla, že našeho kocoura jak ona, tak její příbuzní dříve u nich krmili a chovali se k němu přátelsky. Ještě to komentovali slovy, že kocourek je hubený a že je to chudáček, který nedostává pořádně najíst. Tohoto kocourka mám od koťátka a vždy byl takový slaboučký. Aby se nám netoulal, tak jsme jej nechali vykastrovat. Kocourek i moje další dvě kočičky mají volný přístup k vodě, granulím a dávám jim kvalitní konzervy v dostatečném množství. Kocourek má i svoji vlastní misku, abych zabránila nějakému pošťuchování u jídla. Poraďte mi prosím, co mohu dělat, protože bych ráda zamezila konfliktům mezi sousedy. Podotýkám, že bydlím v rodinném domku na vesnici.
Děkuji Vám mnohokrát za Vaši pomoc.
S přáním hezkého dne
Jana Hartmanová
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý den paní Hartmanová,problém,který píšete není zdravotní,ale sociální. Nicméně mne napadá na prvním místě homeopatie.Obraťte se na homeopata u Vás,kde bydlíte,nemusí to být veterinář... Skvělé jsou Bachovy esence. Aby se zdržoval více doma doma,může zkusit kozlík lékařský nakapat na práh |Vašeho domu nebo si vyrobte polštářek naplněný šantou.... No a nakonec mne napadá kocourkovi dát kšírky a na ně dlouhé vodítko,která upevníte na drát,který bude uvázaný na zárubně Vašich dveří a fruhý konec v rohu plotu tak,aby měl velkou možnost se pohybovat. držím Vám palce a děkuji za důvěru
Ivana Žáčková
- Jelikož uvádíte dobu odpovědi nejpozději do dvou pracovních dnů - dovoluji se připomenout s mým dotazem (odeslaný před týdnem)
I. Žáčková
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - odpověď jsem poslal mailem a čekám na reakci,děkuji za důvěru
Ivana Žáčková
- Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu: existuje nějaké doporučení, jak připravit co nejlepší podmínky pro minimalizaci stresování naší kočičky?
Před 8 lety k nám na zahradu přišlo kotě, od té doby s námi žije v rodinném domku; kromě zahrady je zvyklá „užívat“ celý dům, včetně půdy. Na mazlení si příliš nepotrpí; jen občas se rozhodne - přijde si lehnout na klín a vypadá blaženě, když ji někdo hladí . Získala si přezdívku „Komtesa“ – to charakterizuje její chování .
Je kastrovaná a velmi čistotná.
Nemá ráda návštěvy, bojí se v podstatě kohokoliv (snad s výjimkou mé sestry, která se o ní stará v době naší nepřítomnosti o dovolené) a vyděsí ji každý hluk.
Mě teď trápí, že v průběhu léta se budeme stěhovat; my s manželem do bytu (v bytovce) a do domku se nastěhuje syn s rodinou ( jejich nastěhování ještě budou předcházet stavební úpravy domu).
Nechtěla bych kočku přemísťovat a snažit se udělat z ní „indoor“ bytové zvíře , když doposud se mohla volně pohybovat a jít kdykoliv ven. Pokud se jí podaří překonat období rekonstrukce domku (= cizí řemeslníci v domě + hluk ), bylo by snad jen otázkou času, než si zvykne na syna a jeho ženu. Problémem je jejich kocour, cca rok a půl starý, nevykastrovaný. Před časem jsme se snažili o jejich seznámení, kocourka – tehdy ještě nedospělého – jsme vzali k nám na zahradu, naše kočka hlasitě, naříkavě mňoukala a zůstali od sebe několik metrů, pak kočka utekla na půdu.
Vím, že každá kočka je jiná a zřejmě i jinak reaguje; uvítala bych ale každý návrh, jak stresování té naší umenšit.
Teď jsem už stresovaná já, kdykoliv pomyslím na budoucí život naší Komtesy
Děkuji za odpověď I. Žáčková, Moravská Třebová
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý den paní Žáčková,píši za dlouho,ale dříve to prostě nešlo,asi jste už přestěhovaní,ale výborně fungují preparáty od www.dokonalaska.cz např.difusér,jakoby aromaterapie,Bachovy esence,ale nejlepší je podle mne homeopatiký preparát. Pokud je ještě situace taková,že potřebujete vybrat to nejsprávnější,můžete mi zavolat na 603140928. děkuji za důvěru
Pavlína Konopiská
- Dobrý den,mám 2-letou fenku rasy entlebušský salašnický.v loňském roce na podzim se u ní poprvé objevil zřejmě nějaký druh alergie (dle našeho veterináře),přes zimu bylo vše v pořádku,ovšem letos na jaře má fenka stejné potíže-vše se projevuje častým drbáním a klepáním uší(ty jsou čisté,ale teplejší než obvykle a narudlé),dalším projevem jsou lehce zarudlé oči a vodnatá rýma,narůžovělý čumák,při pobytu venku také kýchání.Veterinář předepsal fence Prednison 5mg-dávkování 1-0-1.Lék zabral,příznaky zmizely,po dohodě s lékařem+homeopatkou jsme začali zároveň s Prednisonem podávat homeopatika Regavet+Etovet s tím,že budeme kortikoidy pomalu vysazovat.Po třítýdenním užívání homeopatik máme týdenní pauzu,tzn.fenka již nebere ani Prednison a homeopatika začne opět užívat po pauze.Během přestávky se však opět objevily výše uvedené příznaky,takže jsme tam,kde jsme byli na začátku.Prosím o radu,zda opět nasadit Prednison,což se mi vzhledem k jeho negativním vedlejším účinkům příliš nechce,i když se potlačí to zmiňované drbání atd. a zda také pokračovat v dalším podávání homeopatik,aby se dostavil nějaký pozitivní efekt?Na fence se také po vysazení léků a homeopatik velmi projevuje nervozita,která zřejmě souvisí s dočasným přerušením léčby.Předem velmi děkuji za odpověď.Nejsem z Prahy,proto se dotazuji prostřednictvím internetu.
Přeji hezký den,Pavlína Konopiská
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý den paní Konopisná,nemohu Vám na dálku poradit,abyste znova nasadila Prednison,když jsem Vašeho pacienta nikdy neviděl.... Máte několik možností,po min.3 týdenní pauze od Prednisonu nechat udělat alergologické testy na kůži nebo z krve a podle výsledku nechat přípravit komerční vakcínu.Druhou možností je homeopatie,velice efektivní a 3.příprava vakcíny z krve,moče,kůže a chlupů. Více podrobností Vám rád řeknu,pokud zavoláte. děkuji za důvěru AS
Daníčková
- Věc: ztráta divoké kočičky v neznámém prostředí
Dobrý den pane doktore,
Na podzim 2013 k našemu domu přišla kočka s koťaty-také kočkami. Se sousedy jsme kočičky každý den krmili, pořídili zateplenou boudu, do které se naučili chodit. Kočičky přijdou na zavolání, při žrádle se jich můžeme lehce dotknout. Více ochočené nejsou. Nyní jsme zjistili, že jsou všechny kočky březí, a proto jsme domluvili na včerejšek kastraci. Bohužel včera při špatné manipulaci s přepravkou jedna z mladých kočiček (cca 8 měsíců) v objektu veteriny utekla. Byla ve velikém šoku z odchytu, zavření, cesty, neznámého prostředí, proto bezhlavě utíkala pryč. Oblast kolem veteriny je spíše otevřená, rodinných domů s ploty méně, spíše souvislé velké keře, panelové domy, rušná doprava. Kočičku jsme bezúspěšně hledali a volali ihned i večer, když bylo prostředí tiché a bez lidí. Plánujeme večer oblast procházet a volat, máme letáčky s fotkou.
Chtěla bych vás poprosit o rady jak kočičku najít, popř. ji jinak pomoci, pokud je šance:
1)Jak mladé divoké kočky v šoku reagují-utíkají pořád pryč nebo se někam schovají? Kam a na jak dlouho?
2)Jak velkou oblast taková kočka vykryje?
3)Bude mít hlad, krmné místo jsme zatím nenašli, je dobré je založit a jak?
Velmi děkuji. Daníčková
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - dobrý den,ideální na hledání ztracené kočičky je šanta a kozlík lékařský.Našli jste ji? děkuji za důvěru
Jan Schermer
- Dobry den,
pred 14 dny jsme si privezli z depozita 4 mesicniho kocourka. V domacnosti jiz jedna kocka ja, 5 let, vykastrovana. Jedna se o patro rodinneho domku v Praze.
Problem je s jeho curanim do postele - jak nasi (me a pritelkyne), tak me tchyne. Do postele se vycura temer vzdy, kdyz u toho jsme, asi abychom to videli, a je to nekdy jen mala louzicka.
V domacnosti jsou 3 kocici zachody, ciste a chodi do nich.
Na misto, kde cural, jsme dali tac a misticku s granulemi, a bylo videt ze tam nekolikrat chtel a pak se otocil a sel do zachodku. Do loznice tchyne zavirame. Dnes rano tam ale bylo otevreno a hned se vycural doprostred postele, a v poledne se vycural vedle misticiky, a to presto ze hned vedle na posteli sedela pritelkyne ktera ho i pohotove placla - to ho nezastavilo.
Je nam celkem jasne, ze mu neco vadi, ale naprosto netusime co - urcite ho nekrmime tolik, kolik by si predstavoval - sni vsechno co mu dame. Prvni dny jsme mu nechavali misticku plnou, aby vedel ze to nikam nezmizi, ale pak blinkal, takze ma jidlo 3x denne a jinak jen granule, ktere ale obcas take zobne, a take ho nepoustime vsude, predevsim do zbytku domu. Oproti prvnim dnum se uz tolik nemazli a spise "zlobi". Se stavajici kockou si, zda se, hlavu moc nelame, prijde mi ze ted uz spolu vychazeji dobre (spise bych cekal, ze bude nestastna ona).
Nevime, jestli je to jen o trpelivosti aby si zvyknul, nebo jestli to bude naopak horsi a horsi pokud neco neudelame. U veterinare jsme byli, abychom vyloucili fyziologickou pricinu, ale pry je zdravy.
Za jakoukoliv radu dekujeme, muzeme se zastavit i u Vas, pokud to doporucite.
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý den,nejčastější příčinou je buď infekce močových cest nebo písek v moči,či obojí....Navrhuji Vám tedy,pokud jste to už neudělali,vyšetřeni moči v laboratoři veterinární přes Vašeho veterináře. Bude-li moč negativní,můžete mi poslat psychodotazník a podle něj Vám navrhnu,jak Vám mohu pomoci. děkuji za důvěru AS
Miriam
- Dobrý den, mám dotaz ohledně své kočky a kocoura. Žili spolu naprosto bezproblémově asi dva roky. Měli spolu i koťata, která bohužel i přes léčbu všechna zemřela na různá onemocnění (nachlazení, zápal plic, nádor). Kocoura jsme pak dali vykastrovat, kočku až teď. Stalo se to, že kočka asi před čtrnácti dny napadla kocoura, hrozně se porvali a od té doby ho napadá stále. Kočka je velmi agresívní, takže máme o kocoura strach a každého zavíráme do jiné místnosti. Je to ale psychicky náročné, protože máme pocit, že se teď byt proměnil ve dvě klece s divokou zvěří a nikde nelze nechat otevřeno. Někdo mi poradil, že to je tím, že kočka není vykastrovaná a kocour ano, tak jsme ji minulý týden dali vykastrovat. Vydrželi se neprat asi tři dny, protože kočka byla slabá, ale už kocoura zase napadá. Ona byla vždy trochu divočejší a agresivnější (rozbila i přepravku), ale to je možná tím, že, na rozdíl od kocoura, je to nalezenec z ulice. Bydlíme v bytě. Kocoura vodíme jednou týdně ven na vodítku. Kočka ven nikdy nechtěla, tak ji pouštíme jen běhat po domě. Poprvé se poprali, když se potkali na chodbě, kocour ji leknutím počůral a od té doby se to s nimi táhne. Máme doma taky nějaké bachovky, ale nevím, co přesně jim dát a jak to dávkovat. Děkuji za odpověď. Miriam
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Miriam,obávám se,že by se mohlo jednat o vážnější kočičí infekci,která se projevuje agresivitou. napadá mne to proto,že pochází z ulice a podle toho,co popisujete.... Navrhuji navštívit zkušeného veterináře a odebrat krev. Můžete mi samozřejmě zavolat a poradíme se co a jak dále. Pokud bude krev negativní,pak začneme vyplněním psychodotazníku,já jej posoudím a rozhodneme další postup... děkuji za důvěru 603140928 a nebo 241412586
Andrea Malá
- Dobrý den,
mám 3 roky starého, nekastrovaného křížence RR a BO. Je to můj pes a já se o něj přednostně starám, někdy mi ovšem pomůže přítel, který se ke mě před rokem nastěhoval (jde s ním ven, když je doma a pod.). Když s ním byl přítel jeden večer sám doma, stalo se to poprvé-pes spal, zničeho nic vstal, začal mít svalový třes, vypadal jako při ztrátě rovnováhy (roztažené nohy, zaťaté drápy do parket a narážel do nábytku). Bylo to přibližně v listopadu. Veterinář nic neobvyklého nezjistil. Včera se to opakovalo-spal na svém místě, nehrála nahlas hudba, nebyly žádné rány ani blikavá světla (navíc prošli jsme cvičákem, kde se učil nereagovat a např. s ohňostrojem nemá žádný problém). Pes skočil na postel (normálně tam nesmí), spadl z ní pod stůl, svalový třes, slinění,ale ne pěna, roztažené zornice, skloněná hlava, roztažené nohy, při pokusu se pohnout padal nebo musel jít kolem nábytku, zalezl do kouta, kde seděl a koukal do země. Nakonec tam v sedě vykonal stolici. Za deset min bylo po všem. Za tu dobu jsme na něj nemluvili ani nesahali, jen jsme odklidili z cesty nějaké předměty (vázu, květináč a pod.). Od té doby se pravidelně dívá na strop se skloněnou hlavou, jako by se něčeho bál. Ne na určité místo, zvedá oči na chodbě, v kuchyni,...-všude v bytě. Venku to nedělá.
Veterinář opět nic fyziologického nezjistil, prý může mít jen noční běsy.
Mohl by jste mi poradit co s tím, co by to mohlo být, co dělat aby se ti již nestalo a co dělat pokud se to stane opět?
Děkuji za pomoc.
Malá Andrea
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý večer,první mne napadá neurologický problém a nebo onemocnění srdce. Navrhuje pečlivého a zkušeného veterináře,kterému věříte. Pokud by šlo o psychický problém,můžete vyplnit psychodotazník a poslat.Uvítám na začátek,když mi zavoláte a zodpovíte některé otázky,které nepopisujete. Nejsem schopen na dálku Vám jinak poradit,než zjištění přesné dg a nebo homeopatii. Držím palce a nebo,prosím zavolejte. děkuji za důvěru 603140928 a nebo 241412586
Lenka Cedrychová
- Dobrý den, mám v bytě druhým týdnem 5-měsíční kočičku. Před pár dny jsem se dozvěděla, že kočička byla dříve zvyklá běhat venku. Bohužel vzhledem k bezprostřední blízkosti hlavní silnice se bojím kočku ven pouštět. Kočička je ale smutná, pořád mňouká, vyhlíží z okna, jakmile jí nechám chvíli samotnou, běží ke mně s obrovským nářkem. Navíc do budoucna bude minimálně 2 dny v týdnu sama doma téměř celý den, mám strach, aby samotu a uzavřený prostor zvládla. Myslíte, že si kočička na naše podmínky zvykne nebo že je nutností pořídit jí pro psychickou pohodu nějakou kočičí kámošku? Nebo by stálo za to pouštět jí ven i přes nebezpečí silničního provozu?
Předem děkuji za odpověď,
Lenka Cedrychová
Zobrazit dotaz s odpovědí na samostatné stránce. - Dobrý den paní Cedrychová,ven bych ji určitě nepouštěl,pokud uvažujete o kastraci,pomůže jí to,aby jí to tolik netáhlo ven,ještě je na kastraci mladá,ale může se jí zatím píchnout kastrační injekce,ale jsou to hormony..... Pokud se ptáte na další kočičku,jsem pro určitě,ale mělo by to být opačné pohlaví,pozor na to!!! No a jestli si zvykne,Vám nemohu slíbit,když jsem ji nikdy neviděl,ale určitě na přeměnu energie v jejím těle může skvěle pomoci homeopatie. Držím palce a budu rád,když mi napíšete,jak situaci zvládáte. děkuji za důvěru !!!